2440/932
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og hjul. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med orange uld. Model 3217. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1971.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og mindre huller.
Fra
i
Vurdering
801540 | ||
1036359 | ||
802930 | ||
1036359 | ||
802930 | ||
1036359 |