2119/770
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
Kvadratisk boks indeholdende 40 præsentationsfotos over Kjærholms møbler. Fotograferet af Keld Helmer-Petersen og Else Tholstrup. Trykt hos Nordisk Bogtrykkeri. Udført som salgsmateriale for E. Kold Christensen. Original prisliste dateret juli 1960 medfølger. B. 13,8. L. 14,6. D. 2,3.
Fremstår med normal alders- og brugsslitage. Otte fotos med håndskrift bagpå.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag