2119/​770

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

Kvadratisk boks indeholdende 40 præsentationsfotos over Kjærholms møbler. Fotograferet af Keld Helmer-Petersen og Else Tholstrup. Trykt hos Nordisk Bogtrykkeri. Udført som salgsmateriale for E. Kold Christensen. Original prisliste dateret juli 1960 medfølger. B. 13,8. L. 14,6. D. 2,3.

Fremstår med normal alders- og brugsslitage. Otte fotos med håndskrift bagpå.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK