Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Kristus og den tvivlende Thomas”. Tryksign. Carl Bloch 1885. Radering. Lysmål 11,5×7.
Enkelte folder ved kant. Monteret i passepartout. Mindre hul ved venstre kant samt revne midtfor ca. 2,5 cm. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021