899/​751

Stort svensk stenbord med barok underdel af bemalet træ, sarg med skuffe, balusterformede ben, hvor imellem sprosse. 18 årh.s første halvdel. Plade af Ölandsten. H. 82. L. 180. B. 72.

Ridser og mærker. Brugsslitage.

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag