922/519
Etui af nefrit, flad form med nedadvendt kant og runde hjørner, monteret med en ramme af 14 kt. guld og lås prydet med cabochonslebet antagelig Burma rubin. Vægt ca. 104,5 g. Stemplet Paul Telge, Berlin. 20. årh.s begyndelse.
Tasker og smykker, 18. september 2024
Vurdering
Hammerslag