922/​129

Jacob Binck, værksted, 16. årh.

Portræt af den ældre Christian III (1503–1559) i sort pelsforet dragt, guldbesat baret. Drageformet ædelstenssmykke i en firedobbelt guldkæde på brystet. I hånden holder han dokumenter. Foroven til venstre de oldenborgske kongers våbenskjold. Til højre inskription med følgende tyske tekst: Christian 3. Friedrich 1. Son. Regent 24 Aar. Stabt auff Kolding hus. Ao 1559. 56 Aar alt. Ligt bgrabe i Roskild (Christian III søn af Frederik I. Konge i 24 år. Døde på Koldinghus 1559, 56 år gammel. Ligger begravet i Roskilde). Usigneret. Olie på lærred. 90×73.

Maleriet der forestiller Christian III som ældre, d.v.s. fra engang i 1550erne er en type, der tidligere er tilskrevet Jost Verheiden (virksom fra før 1554 til efter 1663), men mere sandsynligt udført af Jacob Binck (ca. 1500–1569).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?