922/​128

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Kirstine Colbiørnsen, f. Hofgaard (1754–1806), i blålig silkekjole med hvidt tyllsfischu. En face mod højre. Ca. 1790. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 69×55.

Nærværende maleri er endnu et portræt af nr. 508 i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991. Dette maleri blev i 1950 skænket til museet Falsters Minder (i dag Museum Lolland-Falster) (inv. nr. 4515).

Proveniens: Ifølge Ellen Poulsen: “Et eksemplar [nærværende maleri] blev solgt på KH aukt. 303, 1973, kat.nr. 93, afb. s. 33. Det stammede fra en tolder Colbjørnsen på Møen, som havde det fra sin far, pastor Colbjørnsen i Norge, der var søn af Kirstine Colbjørnsen [...]”.

Kirstine blev gift første gang med Hans Tersling til Vennerslund (1736–1785) og anden gang med Jacob Edvard Colbiørnsen (1744–1802).

Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Enkelte ridser. En plet (lim?) til højre for modellens højre øje. Behov for rensning.

Ældre Malerier, 16. september 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag