2434/126
Kinesisk silkebroderi med symboler, blomsterrosetter, sommerfugle og pæoner i guldtråd og polykrome farver på rød grund. 20. årh.s begyndelse. 146×65.
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Enkelte manglende tråde. Flere løse tråde. Falmet. Kantbort med defekte syninger.
Fra
i
Vurdering