2131/​798

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Gigantisk fad af lertøj, dekoreret med gul og sort uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 8,5. Diam. 58.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flertallet større og mindre afslag og glasurafslag på kanter og på siden.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK