2448/7004
Alabastron af alabast med bred rand og rester af vandrette greb i siden. På stand. Antagelig Grækenland, 5. årh. f. Kr. H. 11 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Med kalk på overfladen. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Vurdering
Hammerslag
10 bud
804883 | ||
514204 | ||
112489 (Autobud) | ||
514204 | ||
112489 (Autobud) | ||
514204 | ||
112489 (Autobud) | ||
514204 | ||
112489 | ||
514204 |