1321/706
Tove Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994)
Et sæt fletmøbler bestående af to skamler, tre lavryggede- samt en højrygget lænestol af bambus. Formgivet 1938. Udført og mærket hos R. Wengler. (6)
Formgivet til den danske pavillon på verdensudstillingen i New York 1939.
Brugsslitage herunder ridser, mærker, skader på flet samt slitage på lakering.
Moderne kunst og design, 21. maj 2013
Vurdering
Hammerslag
14 bud