2120/729
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lille cirkulær marmeladekrukke af stentøj modelleret med riflet mønster i relief, dekoreret med grønlig glasur med blå elementer. Låg af sølvplet smedet med greb i form af en blomst. Krukke sign. Arne Bangs monogram, 128. Låg mærket af Hugo Grün. H. inkl. låg 9,5.
Almindelig brugspatina. Låg med patinering, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud