1950/349
Bertel Thorvaldsen, efter
“Amor opvækker den afmægtige Psyke” og “Amor klager til Venus over stikket af en bi”. Plaketter af bemalet lertøj og gips. Stemplet L. Hjorth, 479 og HCBrix. H. 18,5 og 27. B. 22 og 30. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag