838/11
Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
Interiør fra en Amagerstue, hvor en pige leger med en killing. Gennem den åbne dør skimtes et sejlskib på Øresund. Sign. Exner. Olie på lærred. 42×57.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag