1831/538
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Barskab af palisander med tilspidsende ben, Front med to jalousilåger og udtræksplade med sort formika. Indvendig med hylder, heraf to af glas. Udført og mærket hos KP Møbler. H. 110. B. 110. D. 40.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre finérhakker.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud