2423/540
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“BM 61”. Sæt på 12 stole af eg. Sæde og ryg med flet. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (12)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak/afslag og skjolder. Løse samlinger. Defekt flet.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud