Valdemar Andersen (f. København 1875, d. sst. 1928)
Trafikuheld. Sign. monogram. Olie på plade. 104 × 130.
Proveniens: Værket var ét af fem lavet til det danske forsikringsselskab Hafnia, det første i Danmark til at markedsføre livsforsikring. Alle fem med afbildede ulykker, hvor forsikring kunne tilbyde en vis lettelse.
Mindre optørringsrevner. Enkelt mærke i øvre, venstre side.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
15 bud