865/​20

Guldaldermaler, ca. 1830

En ung maler i færd med at male efter nøgenmodel på Akademiet. Usigneret. Olie på lærred. 57×51.

Maleriet må være malt mellem 1828, hvor afstøbningerne efter Thorvaldsens værker blev opstillet i et kabinet ved siden af akademiets antiksal - og ved siden af malerskolens lokaler og 1833, hvor afstøbningerne blev flyttet til Thorvaldsens senere atelier ud mod den botaniske have.

Det er blevet foreslået, at den unge maler forestiller den tyske maler Joseph Heinrich Marr (1808–1871) fra München. En god ven af Vilhelm Bendz, der malede ham flere gange.

Proveniens: Kammerherre H. H.Konows dødsbo. Bruun Rasmussen auktion 331, 1975 nr. 10. Bruun Rasmussen auktion 336, 1975 nr. 86.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK