1747/1570
Tre hovedvandsæg af sølv. Bestående af ligeknækket æg, mester Gerhard Hass, borgerskab København 1745; vaseformet æg med putto, mester Christian Nielsen, borgerskab København 1767, samt leddelt fisk, ustemplet 18.-19. årh. H. 6 og 9 cm. L. 9 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. november 2017
Vurdering
Hammerslag