2005/677
Kaj Winding (f. 1904)
Et sæt på tre indskudsborde af eg. Top ilagt sort formica. Udført hos P. Jeppesen, stemplet. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra. H. 46, 48 og 50. L. 44, 50 og 56,5. B. 30, 33 og 36,5. (3)
Litteratur: Mobilia nr. 85, 1962.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
40 bud