Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878)
“Motiv fra Italien (Capri)”. Parti fra en gade i Capri med udsigt til Vesuv. I forgrunden en vandpost og en italienerinde siddende på en trappe. Sign. monogram. Olie på lærred. 26,5×21,5.
Enkelte mindre afskalninger og minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018
16 bud