2138/​536

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 30”. Sæt på seks stole med stel af eg, ryg af teak. Sæde betrukket med rød uld. Formgivet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK