Engelsk standur i kasse af egetræ med listeindlægninger, profileret svanehalstop med to kannelerede søjler, urskive af messing med gennembrudte ornamenter samt maleri med borg i landskab, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, urværk med repetition med dato og sekund. 19. årh. H. 235.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Bagben mangler. Uret skal antageligvis stå op ad et vægpanel, derfor de manglende bagben. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse og urværk ikke samhørende.
Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015
14 bud