1509/​133

Engelsk standur i kasse af egetræ med listeindlægninger, profileret svanehalstop med to kannelerede søjler, urskive af messing med gennembrudte ornamenter samt maleri med borg i landskab, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, urværk med repetition med dato og sekund. 19. årh. H. 235.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Bagben mangler. Uret skal antageligvis stå op ad et vægpanel, derfor de manglende bagben. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse og urværk ikke samhørende.

Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

14 bud

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK