921/​110

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Laurits Albert Winstrup (1815–1889). Sign. monogram, Napoli 1849. Bly på papir. Bladstørrelse 29×22,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 23 omtalt s. 40–42, ill. s. 42.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom Inv. nr. AI 31.

Den danske arkitekt Laurits Albert Winstrup modtog i 1847 Kunstakademiets store rejsestipendium og rejste over en 4-årig periode til Tyskland, Østrig, Italien, Grækenland, Tyrkiet, England og Frankrig. Han ankom til Rom i december måned 1847 og opsøgte straks selskab af sine landsmænd på Caffé Greco. Han beskriver i sin rejsedagbog, at han de efterfølgende dage blandt andet går rundt og leder efter logi med Frølich og møder resten af ’kunstnerkolonien’ blandt andre Wilhelm Marstrand (1810–1873), Albert Küchler (1803–1886), Ernst Meyer (1797–1861) (se kat. nr. 102) , Jens Adolf Jerichau (1816–1883), Thorald Læssøe(1816–1878), Harald Conradsen (1817–1905), Thorald Brendstrup (1812–1883) (se kat. nr. 93) og mange flere. Winstrup blev hurtigt en fast og værdsat del af vennekredsen i Rom. Arkitekten H. C. Stilling skriver levende i sin rejsedagbog fra april 1851 om det tætte venskab kunstnerne imellem ”… og ved en Flaske af den berømte Lacrymæ Christi, som jeg drak for første gang, sad vi muntert og passiarede indtil Sengetid, da Winstrup og jeg fik een af de sædvanlige uhyre store og høje Senge at dele sammen, Frølich og Steenberg en lignende i et andet værelse…” (“Venskabsportrætter fra Rom”, s. 42).

Efter sin lange udlandsophold rejste Winstrup i 1851 for at blive stadsbygmester i Flensburg.

Se også Lorenz Frølichs portræt af Harald Conradsen ligeledes fra Napoli 1849: kat. nr. 109.

Monteret på blåt papir langs kanter. Papiret er gulnet. Gulnet let anderledes omkring motiv sandsynligvis pga. præservering. Hjørner lysnet og med rifter / reparation efter montering. Papir let bølget. Brun plet i nederste højre hjørne. Betegnet i bly: A. Winstrup, architect i Rom 1848–49.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag