2431/​8125

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

Designudkast til to medaljer, ét hvis ikke begge med tilknytning til Henrik Gerner (1741–1787). Dansk søofficer og skibskonstruktør/bygger. Usign. Én betegnet Hendricus Gerner Archimedes Dania. Den anden Hic Genius Sæculi og dateret 27 Dec. 1787 (Gerners dødsdag). Tusch/ bly og tusch på papir. Bladstørrelser 80×63 mm og 134×114 mm. (2).

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Bruun Rasmussen auktion 1848, 2018 nr. 8653.

Begge monterede. Begge med papirtab i hjørnerne. Beskåret.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

901070 2.300 DKK
886875 (Autobud) 2.200 DKK
901070 2.200 DKK
886875 2.100 DKK
901070 (Autobud) 2.000 DKK
886875 2.000 DKK
901070 1.500 DKK