1622/517
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Armstol med stel af teak. Sæde betrukket med sort patineret skind. Udført hos Randers Møbelfabrik.
Erhvervet af nuværende ejers familie sidst i 1960erne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag
20 bud