Albert Bertelsen (f. Vejle 1921, d. sst. 2019)
“Gæsterne går”. Sign. Albert 71 samt på bagsiden Albert Berthelsen, 1971. Olie på lærred. 73×92.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Mindre bule i lærredet ved venstre kant.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020