900/​23

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Titania. Aftenselskab i det Hagemannske hjem”. Geheimekonferensråden ses yderst til højre i maleriet, fruen ved fortepianoet. Sign. monogram 1905. Olie på lærred. 74×84.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 572. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 960.

Udstillet: Den Frie 1905 nr. 285.

Proveniens: Geheimekonferensråd fabriksejer G. A. Hagemann. Enkefrue Mathilde Hagemann f. Bruun. Fru I. Munch-Petersen (1942).

Maleriet har titel efter det musikstykke, der fremføres på klaver og fløjte.

G. A. Hagemann (1842–1916) fabrikant, kemiker, legatstifter og kommunalpolitiker. Han blev kendt for sin tilknytning til De Danske Sukkerfabrikker. Han byggede sukkerfabrikker i Odense, Nakskov, Stege og Assens. Han ejede en sukkerplantage på Skt. Croix. Han sad i adskillige tunge bestyrelser. Han lod Hagemanns kollegium opføre i Kristianiagade på Østerbro.

Hageman er gengivet på P.S. Krøyers maleri af “Industriens Mænd”, som han selv bestilte hos kunstneren.

Kristian Zahrtmann skriver til moderen 5. januar 1905“... Lutter travlhed. Har i aften arbejdet en måned hos Hagemanns, til hvem jeg står i et særdeles godt forhold” Citeret fra “En Mindebog”, København 1919 s. 515.

I et brev til maleren Peter Hansen dateret d. 17. december 1904 skriver han begejstret om, at Hagemann har bedt ham om at male en komsammen fra hjemmets dagligstue, i Bredgade 51, 2 (ved Marmorkirken): “jeg har fået en bestilling, som foreløbig hindrer alt andet. Maler direktør Hagemanns familie. Fruen ved fortepianoet accompagnerer sønnen der spiller dejlig fløjte. En broder med sin nygifte frue....så er der direktøren og så 6 unge piger. 11 personer ialt. Smukke mennesker i aftentoilette.........Jeg svælger i arbejde og lyse silkestoffer, har det udmærket.....Opgaven er storartet”. Citat fra S. Danneskiold-Samsøe, “Kristian Zahrtmann”, København 1942 s. 410–411.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

225.000 DKK