Carlo Dalgas (f. Napoli 1821, d. Slesvig 1851)
Får på en mark. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 14×28,5.
Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1931).
Mindre retoucheringer. Mindre afskalninger og krakeleringer, mest på det underliggende malepap.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
40 bud