William Watting (, Danmark. 20. århundrede.)
Dobbelt bænk/reol af teak- og eg på seks ben, løs overdel med otte hylder. Model 85. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. H. 208. B. 214. D. 22/47.
Litteratur: Annonce fra Mikael Laursen i Mobilia 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hylder med enkelte finérafslag ved samlinger i sider. Hylde nr. 10 er ikke monteret. Underliggende metalstang har to ende bøsninger af messing, så hylden kan monteres solo, ligesom den viste, se ekstra foto.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021