2024/246
Ottomansk yatagan med greb af hvalros med store “ører” og dekoreret med koraler på skinnen, ca. 62 cm. lang enægget klinge dekoreret med guld kogtagari på begge sider - den ene side med en lang inskription i træskede beklædt med sort læder. 19. årh. (1)
Grebet revnet og et stykke hvalros mangler på den ene side. Klingen noget plettet.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud