2041/838
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Dano Rektangulær”. Loftslampe af sort-, grøn- og kobberlakeret metal. Ophæng af teak. Udført hos Fog & Mørup. 1960'erne. H. 10. L. 68. B. 21.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag