1449/​767

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“Akademibord”. Arbejdsbord med stel af sortlakeret metal, rektangulær plade af oregonpine. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 69. L. 185. B. 85.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og mindre finerskader.

Moderne kunst og design, 2. december 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK