1449/767
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“Akademibord”. Arbejdsbord med stel af sortlakeret metal, rektangulær plade af oregonpine. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 69. L. 185. B. 85.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og mindre finerskader.
Moderne kunst og design, 2. december 2014
Vurdering
Hammerslag