2417/936
Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)
“Panini”. Pendel med lameller af lilla- og rødlakeret aluminium. Udført hos Lyfa, 1960'erne. H. 30.
Litteratur: Lyfa katalog sept. 1968, side 14.
Brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag