903/​6

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Roskilde Domkirke set fra sydvest. Sommer. I forgrunden herre med lys frakke og hat og dreng med trillebør. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 50,5×43.

N. L. Høyen (1798–1870) var en toneangivende kunsthistoriker, der fik stor indflydelse på den danske guldalderkunst og på den dansk kunsthistorie i det 19.årh. I forlængelse af den borgerlige, nationalliberale bevægelse i Danmark og de nationale strømninger i Europa søgte Høyen som lærer og kritiker fra slutningen af 1830'erne at påvirke en række kunstnere til at dyrke det nationale gennem skildringen af historiske bygningsværker samt landskaber og folkeliv, som i nærværende maleri af Roskilde Domkirke. Kirken fremstår som et monumentalt nationalt mindesmærke med himmelstæbende tårne. Jens Peter Munk, Jørgen Roed. Ungdomsarbejder“, 2013 s. 154–169. Her omtales Jørgen Roeds arbejder af Roskilde Domkirke Roed formåede i sine arkitekturmalerier ”at skabe den perfekte balance mellem på den ene side en korrekt formmæssig redegørelse for rum og volumen og en historisk-national indholdsmæssig dimension på den anden. Hvad mere er: Roed fandt her en genre, som på én gang kunne forløse hans praktiske kunnen og patriotiske sans. Han kunne få afløb for sin fortællerglæde i genreagtige sidetemaer og på denne klangbund koncentrere stor arkitektonisk form med en sikker kolorit og lysføring som formildlende redskaber" (s. 169).

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK