Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
“Gemma”. Middagsstel af porcelæn med præget mønsterdekor. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (130)
Bestående af: 9 dækketallerkner Diam. 28., 15 store middagstallerkner Diam. 26., 11 dybe tallerkner Diam. 23,7., 12 små dybe tallerkner Diam. 20., 26 frokosttallerkner Diam. 22., 1 serveringsskål H. 10. Diam. 21,8., 11 kagetallerkner Diam. 17,7., 14 sidetallerkner Diam. 15,5., 7 kaffekopper med tilhørende underkopper, 8 tekopper med tilhørende underkopper, 1 sukkerskål H. 6. Diam. 10,3., 1 flødekande H. 6,3., 1 lille skål H. 5. Diam. 7,7., 1 lågterrin H. 13. B. inkl. hanke 27,5. 1 lågterrin H. 17. B. inkl. hanke 23,5. 2 små lågterriner H. 12. B. inkl. hanke 14,5., 1 lågskål med skehul i låg H. 9,7. Diam. 11., 5 små asietter Diam. 8,4., 2 asietter Diam. 13,4., 2 store serveringsfade B. 32. L. 34,5.
Sparsom brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte nuanceforskelle - nogle dele udført af mere hvid porcelænsmasse, andre af mere gråligt, herunder bl.a. lågterrinen H. 13. B. inkl. hanke 27,5. Sammes låg passer ikke perfekt til underdelen. 1 lille asiet, 2 små dybe tallerkner samt 1 kaffekop med uregelmæssighed i porcelænsmassen (tilsyneladende hidrørende fra fremstillingen ) - dog ingen 2. sorteringsmærkning. Dækketallerken og en stor middagstallerken med brændingsrevner på kant, dyb tallerken samt frokosttallerken med revne på side under glasuren. Tekop med minimalt afslag på fodrand.
902186 |