2114/261
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze og zink, urhus med siddende kvinde med fjerprydelse med barn på skøddet, skive af emalje. Utydelig sign. Faillo?. 19. årh.s slutning. H. 59. B. 52. D. 26.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Skive og kasse er meget beskidt. Glas på bagdør er revnet. Urværk har gennemgået hovedreparation hos professionel urmager i 2019.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud