Andreas Møller og Dansk maler, 18. årh. (f. København 1664, d. Berlin ? ca. 1762)
Et par portrætter af Christian VI i rød jakke og elefantordenens blå bånd, hermelinskåbe og dronning Sophie Magdalene i cremefarvet brokadekjole med l'Union Parfaite ordenen og rød kappe foret med hermelin. Usignerede. Olie på lærred. 82×64. Rokoko stil rammer. (2).
Andreas Møller, tilskrevet: Sophie Magdalene
Dansk maler, 18. årh.: Christian VI.
Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016