2027/757
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Vogn med alfabet bogstaver af bøg. Stemplet Kay Bojesen, Mønsterbesk. Vogn: H. 10,3. B. 42. D. 18,4.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser. mærker og mindre hak. Bogstaver “Q”, “Z” og “Å” mangler. Nogle samlinger på vogn med luft i mellem.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag