1947/2000
Herrearmbåndsur af stål. Model Ingenieur, ref. 666. Automatisk værk med dato cal. 8521. Lys urskive med forgyldte visere og timemarkører. Monteret med senere rem af sort læder med forgyldt spænde. Urets diam.36 mm. Ca. 1955.
Kasse nr. 1375004. Værk nr. 1350957.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 20. november 2019
Vurdering
Hammerslag