912/​158

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

“Landskab - Uroligt vejr i Juli”. Sign. monogram 1918–1926. Olie på lærred. 182×283.

Udstillet: Den Frie Udstilling, “Fritz Syberg”, 1937 nr. 58.

Erland Porsmose, “Fritz Syberg. Kunsten, naturen kærligheden”, 1910 s. 293. Her skriver Porsmose om Sybergs fascination af vindens indvirken på kornets bevægelser. “Vindens magiske hvirvelvandring over kornhavet og rugens dragende bevægelse bevægelse ind i billedfeltet optog allerede Syberg i Svanningeårene. På Pilegården fik han ro til at afvente rugens genkomst i markrotationen og det passende vejrlig, dagens farve - eller rettere Syberg havde havde en række versioner af samme tema under udførelse afpasset til forskellige vejr-, lys- og farvesammensætninger”. I nærværende maleri mærker man “vindens hvirvelvandring over kornhavet”.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK