2314/​49

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Marine med sejlskibe ud for klippekyst”. Sign. C. Frederik Sørensen 1872. Olie på lærred. 36×48.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, nr. 701.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 515, 1988 nr. 278. Illustrated p. 36. Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 808. Afbildet s. 222.

Enkelte mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Få retoucheringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
7.000 DKK