922/​102

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

Kanalparti fra Venedig. Sign. Frits Thaulow. Olie på lærred. 42×34.

På blændrammen betegnet: “Frits Thaulow Boulevard Berthier 1 Paris”. Kunstneren boede bl.a. i 1902 i en herskabsvilla med tjener og Rodin-statue i haven i Boulevard Berthier.

Thaulow besøgte Venedig flere gange bl.a. 1897 og 1899. Begge gange i forbindelse med Biennalen, der startede i 1895. I 1899 sad Thaulow i hovedjuryen. Han indleverede malerier årligt til Biennalen, dog aldrig med motiver fra Venedig. Thaulow var betaget af Venedigs specielle lys og ved hver nyt besøg arbejdede han med nye sider af lyset. I følge den norske kunsthistoriker og specialist på Thaulow Vidar Poulsson malede Thaulow de fleste Venedig billeder i 1899.

Proveniens: Bruun Rasmussen Auktion 627, 1996 nr. 203, afb. s. 203.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?