Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)
“Københavnerstol II”. Hvilestol af eg. Sæde, ryg samt armlæn af patineret kernelæder. Model MV60. Formgivet 1960. Udført af snedkermester Niels Vodder.
Model præsenteret på Snedkerlaugets Udstilling, 1960. Litteratur: Grethe Jalk, “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, Bind IIII, 1957–1966, s. 144–145.
Fremstår med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel med mindre hvide pletter (antageligt fra maling). Revne i stel, venstre side øverst. Én skrue ved armlæn mangler ydre ring.
Moderne kunst og design, 10. maj 2016
14 bud