1619/​511

Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)

“Københavnerstol II”. Hvilestol af eg. Sæde, ryg samt armlæn af patineret kernelæder. Model MV60. Formgivet 1960. Udført af snedkermester Niels Vodder.

Model præsenteret på Snedkerlaugets Udstilling, 1960. Litteratur: Grethe Jalk, “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, Bind IIII, 1957–1966, s. 144–145.

Fremstår med alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel med mindre hvide pletter (antageligt fra maling). Revne i stel, venstre side øverst. Én skrue ved armlæn mangler ydre ring.

Moderne kunst og design, 10. maj 2016

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK

14 bud

(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK