Foto endnu ikke klar
1831/1515
Et par kinesiske stager af porcelæn, dekoreret i underglasur blå - europæisk barok form, balusterformet på ottesidet klokkeformet base, dekoreret med blomster og borter. Qianlong 1736–1796. H. 16 cm. (2)
Proveniens: Købt i Harrogate, England i 1954
En fod repareret på hjørne. Glasur afslag på kanter, en lysestage med afslag ved fodkant, en lysestage lidt skæv. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag
20 bud