2439/1546
Stort møblement i fransk régene stil af egetræ, betstående af 21 armstole, heraf en med højrer ryg, hver med ryg og sæde af fletværk og rødt læder samt sæde med hynde af rødt læder og stort bord med afrundede ender, rigt udskårede ben hvor imellem sprosse. 20. årh. Bord L. 560. B. 150. (22)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Tolvmøde salen. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Alle stole stabile og nyligt renoveret.
Fra
i
Vurdering
867033 |