2014/​245 Kaffestel af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, aks og insekter, bestående af ti dele. 19. årh. (10)

Be­skriv­el­se

Kaffestel af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, aks og insekter, bestående af ti dele. 19. årh. (10)

Bestående af kaffekande, sukkerskål og 8 par kopper.

Mindre slitage på guld. Uregelmæssigheder fra produktionen.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.

1.000 kr.