917/​602

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Fiskere ved Stokken i Hornbæk. Sign. S. K. Hornbæk. Bly på papir monteret på malepap. Bladstørrelse 22,5×30.

Beskrivelse rettet til: Bly på papir monteret på malepap. (23/11/23).

På bagsiden stempel fra kunstnerens dødsboauktion.

“Stokken” i Hornbæk var et samlingssted for byens fiskere og bestod af et par primitive træbænke godt i læ, hvorfra man kunne holde øje med alt og alle. I 1875 malede P. S. Krøyer sit første gruppeportræt ”Fiskere ved Stokken i Hornbæk” (Olie på lærred, 109×153 cm, i privateje). Han begyndte på forarbejder til maleriet allerede i 1873 og udførte en hel række studier til den endelige komposition, som forestiller ni fiskere, der er samlet ved bænkene efter dagens arbejde. Nærværende tegning er altså ikke helt identisk med maleriet, men er antagelig et kompositionsstudie til maleriet.

Proveniens: P. S. Krøyers dødsboauktion, Charlottenborg 1910 nr. 367. Skuespilleren Poul Reumert (1883–1968). Herefter nedarvet i familien.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK