1721/​1694

Kinesisk kabaretfad af emalje på kobber, dekoreret med kinesiske tegn, flagermus og ornamentik på turkis grund, i tilhørende rund æske af rødlakeret papmaché, låg dekoreret i guld med drager jagtende den flammende perle. Ca. 1900. Diam. 43.

Kraftig restaureret. Større afskalning på midter fad. Krakeleringer. Æske med mindre afskalninger og mærke på låg.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag