Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Unge pige med bakke”, 1915. Sign. Peter Ilsted under passepartoutet. Opus 33. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 49×40.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 540, 2005 nr. 725.
Papiret er gulnet en smule. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. marts 2024
11 bud